LG 2023 - 43 inch QNED75 4K Smart TV - 43QNED75URA
★★★★★ 4.4 22 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by beautifulmindsinc.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
LG 43 inch QNED75 4K 2023 Smart TV Highlights
  • Quantum Dot NanoCell Colour Technology
  • α5 Gen6 AI Processor 4K
  • 60Hz refresh Rate
  • LG Game Optimizer
  • webOS 23 & LG Channel
43QNED75URA
LG QNED 43 inch QNED75 4K Smart TV 2023
Key Features
  • α5 Gen6 AI Processor 4K
  • 60Hz refresh Rate
  • LG Game Optimizer
  • webOS 23 & LG Channel
Screen Size (Televisions) 43"
Screen Type 4K QNED
Display Resolution 3840 x 2160 (4K UHD; 16:9)
Smart TV webOS
Game Mode (Televisions) Yes
Video Upscaling 4K AI Upscaling
Refresh Rate (Televisions) 60 Hz
Tuner (Televisions) Digital: ATSC / Clear QAM
Picture Modes 9 Modes
Speakers (Televisions) 2 Channel
Speaker Power Output 20 Watts
HDMI Input(s) 3
RF Inputs (Televisions) 1
USB Port(s) 2
Ethernet Port(s) 1
Wi-Fi / Bluetooth Connectivity Yes
Smart TV Features Yes
Pedestal Stand (Televisions) Included
VESA Mounting Compliant 200mm x 200mm (8" x 8")
• LG 43 inch QNED75 4K Smart TV 2023
• Standard Remote Control
• Remote Control Batteries (AA)
• Power Cable
Product
Width: 38.10 inches
Height: 22.20 inches
Depth: 2.20 inches
Weight: 21.80 pounds
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
22 ratings | 9 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (18)
4 stars
5% (1)
3 stars
2% (0)
2 stars
1% (0)
1 star
11% (2)