Kichler In-Ground 300W Transformer in Black for Wet Locations, (9.5"x 13.25" x 9.5"), 15IGT300
★★★★★ 5.0 132 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by beautifulmindsinc.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
About the In-Ground Transformer: The Kichler In-Ground Transformer delivers reliable, high-performance power in a compact design that supports clean, discreet installations. This powerful transformer reduces standard 120V line voltage to a consistent 15V output and is perfect for low-voltage landscape lighting systems up to 300 watts. Its design supports faster, more accessible wire connections. Built with durable water-tight housing, the in-ground transformer is made for direct burial—eliminating the need for wall mounting and keeping your setup hidden and out of sight. Plus, its sealing gel and conduit plugs protect against water ingress, while a 25-amp circuit breaker adds peace of mind by preventing overloads.
  • This transformer reduces standard 120V line voltage to 15V low voltage required for landscape lighting, while providing the power you need for up to 300 Watt installations
  • Size: Measures 9.5" wide x 13.25" high x 9.5" long
  • Ease of Use: Features two 15V taps and one common for multiple home runs from one transformer
UPC 783927465755
Model 15IGT300
Brand Name Kichler
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 16.84 Pounds
Part Number 15IGT300
Manufacturer Kichler
Power Source Hardwired
Mounting Type In-Ground
Item Type Name Transformer
Maximum Frequency 60 Hz
Specification Met certified frustration-free
Included Components Transformer
Warranty Description 5 Year Limited Manufacturer Warranty
Item Dimensions D x W x H 9.5"D x 9.5"W x 13.25"H
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
5 out of 5
★★★★★
132 ratings | 54 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
90% (119)
4 stars
0% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (13)