Bahco BAH3832-102 Carbide-Tipped Holesaw 4-Inch Diameter / 102mm Diameter
★★★★★ 4.2 67 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by beautifulmindsinc.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Product Description BAHCO carbide holesaws are designed to quickly and cleanly cut precise holes in ceramics, bricks, slate, laminate, fiberglass and hardwood. With 4 precision ground carbide tips per inch — fusion-welded to an alloy steel back — these holesaws provide an impressive combination of strength, cutting power and durability. Equipped with vertical slots for easy core removal, carbide-tipped holesaws are available in diameters from 9⁄10" to 6"; cutting depth for all holesaws is 1 1⁄2". Every aspect of the Bahco holesaw is engineered to improve a worker’s productivity and craftsmanship from the design of the cutting edges to the technologies used to produce the holesaws. No matter what you are cutting through, we have the holesaws and arbors to tackle the job, time after time. Bahco, inventor of the original adjustable wrenches, ergonomics and cutting tools has delivered innovative products for 130 years. In 1886, our iconic Bahco brand was born. Today, it is still a symbol of quality. From the Manufacturer The BAHCO 3832-102 4-Inch carbide-tipped holesaw is equivalent to 102 millimeters in metric measurement. Designed to quickly and cleanly cut precise holes in ceramics, bricks, slate, laminate, fiberglass, and hardwood. This holesaw provides an impressive combination of strength, cutting power and durability with 4 precision ground carbide tips per-Inch. It is equipped with vertical slots for easy core removal.
  • Designed for professional use, holesaw fits all power drills, both stationary and portable.
  • Bi-metal construction with 8% cobalt for increased wear resistance.
  • Cutting edge features 4 to 6 teeth per inch and is electron beam welded to a tough alloy back.
  • 4-Inch holesaw
  • Provides an impressive combination of strength, cutting power and durability
  • 4 precision ground carbide tips per-Inch
  • Equipped with vertical slots for easy core removal
Color Silver
Model 3832-102
Brand Name Bahco
Style Name Portable
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 320 Grams
Part Number BAH3832-102
Manufacturer Bahco
Material Type Carbide
Number of Teeth 6
Compatible Material Alloy Steel, Metal, Plastic, Stainless Steel, Wood
Global Trade Identification Number 07311518558567
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
67 ratings | 27 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (52)
4 stars
6% (4)
3 stars
3% (2)
2 stars
2% (1)
1 star
11% (7)