acer Iconia V11-11-87V5 Tablet | 11" 1920 x 1200 IPS 16:10 Touch Display | MediaTek Helio G80 Octa-Core CPU | 6GB RAM | 256GB eMMC | WiFi-5 | 5MP & Rear 8MP Webcam | Bumper Case | Android 14
★★★★★ 4.1 102 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by beautifulmindsinc.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Perfect for productivity and entertainment, Iconia V-Series boasts a stunning big screen housed in a sleek aluminum alloy body with an all-day battery – for versatile performance at home or on the go. Sit down with your family and watch movies, read books, or play games together thanks to the Acer Iconia V11’s large 11” display and 1920 X 1200 resolution. Its thin and light design and long battery life make it easy to use at home or on the road. (NT.LHRAA.001)
  • MediaTek Helio G80 Octa-Core CPU | 6GB LPDDR4X Onboard Memory | 256GB eMMC | microSD Card Reader
  • 11" display with IPS (In-Plane Switching) technology, 1920 x 1200, High-Brightness (400 nits), LED-backlit TFT LCD with integrated multi-touch (16:10 aspect ratio)
UPC 195133282666
Brand Acer
Color Champagne Gray
Set Name Tablet, Bumper Case
Generation 11th Generation
Model Name Acer Iconia
Model Year 2025
Item Weight 1.21 Pounds
Screen Size 11 Inches
Aspect Ratio 16:10
Display Type IPS
Manufacturer Acer
Model Number V11-11-87V5
BuiltIn Media Power Cord, Tablet, Transparent Bumper Case, USB Type-C Adapter
Warranty Type Limited
Mfr Part Number NT.LHRAA.001
Processor Brand MediaTek
Processor Speed 1.8 GHz
Total Usb Ports 1
CPU Model Number Helio G80
Operating System Android 14
Battery Cell Type Lithium Ion
Native Resolution 1920 x 1200 pixels
Camera Description Front, Rear
Compatible Devices Transparent Bumper Case
Hardware Interface Bluetooth, USB Type C
Speaker Description Stereo Speakers
Wireless Technology Bluetooth, Wi-Fi
Battery Average Life 13 Hours
Graphics Description Integrated
HumanInterface Input Touchscreen
RAM Memory Installed 6 GB
Warranty Description One-year International Travelers Limited Warranty (ITW)
Wireless Compability 802.11ac
Processor Description MediaTek Helio G80 Octa-Core
CPU Model Speed Maximum 2 GHz
Connectivity Technology Bluetooth, Wi-Fi
Memory Storage Capacity 6 GB
Operating System Family Android
Video Capture Resolution 1920 x 1200 pixels
Specific Uses For Product Entertainment, Kids, Student
Display Resolution Maximum 1920 x 1200
Compatible Flash Memory Type microSD
LithiumBattery Energy Content 30.4 Watt Hours
Number of Rear Facing Cameras 1
Item Dimensions L x W x Thickness 10.06"L x 0.3"W x 6.66"Th
Other Special Features of the Product Media Card Reader, Stereo Speakers
Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution 8 MP
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.1 out of 5
★★★★★
102 ratings | 42 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
77% (79)
4 stars
7% (7)
3 stars
4% (4)
2 stars
2% (2)
1 star
10% (10)